Silkeborg Ny Teater


MIN KONE SPØGER

af

Noel Coward

Spilleperiode:  23. januar - 3. april 2020


Forfatteren, Charles Condomine, har inviteret den synske madame Arcati til en sceance. Han vil forsøge at afsløre hende som svindler, og bruge det i en bog.

Det går ikke helt som han havde håbet.

I stedet for en afsløring, hober problemerne sig mere og mere op for forfatteren, som handlingen skrider frem.



Mette Frausing

94-95 Guderne ler
96-97 Når mørket sænker sig
18-19 Flammedanserinden




Helene Handberg Nielsen

09-10 Lille Virgil
11-12 Den nøgne sandhed
11-12 Otto er et næsehorn instruktør
12-13 Alberte instruktør
13-14 Gaslys
14-15 Koldt instruktør
16-17 Kvinde kend din krop
18-19 Dyrene i Hakkebakkeskoveninstruktør




Ejnar Olsen

17-18 På sporet af en baggårdspuma
18-19 Flammedanserinden




Else Førgaard Hansen

86-87 Kongens kone
87-88 Oliver Twist
90-91 Cocktail
91-92 Lille Virgil (instruktørassistent)
92-93 Rødt og grønt
93-94 Musefælden
93-94 Rødt og grønt
95-96 Pygmalion
96-97 Når mørket falder på
98-99 Nøddebo Præstegård
99-00 Nøddebo Præstegård
00-01 Nøddebo Præstegård
00-01 Mordskab
01-02 Gak i garagen
02-03 Er I til grin?
04-05 Kommer det an på størrelsen?
05-06 Mens vi venter
06-07 Den yderste grænse
07-08 Nøddebo Præstegård
14-15 Den spanske flue
15-16 Cocktail
17-18 Mor(d)skab

18-19 Flammedanserinden







Mogens Kjær

98-99 Nøddebo Præstegård
99-00 Nøddebo Præstegård
99-00 Bunbury
00-01 Nøddebo Præstegård
00-01 Må vi lig’ ha’ lov
01-02 Ja mor nej mor
02-03 John Mogensen
04-05 Komedie i mørke
06-07 Den yderste grænse
07-08 Nøddebo Præstegård
11-12 I dit korte liv
14-15 Den røde tråd
16-17 Stamherren


Conny Skovgaard

1992-93 Cafe Drewsen
1995-96 Pygmalion
1996-97 Hotel Silkeborg




Kirsten Laborn

16-17 Stamherren
17-18 Mor(d)skab
18-19 Flammedanserinden





Poul Jespersen

95-96 Mus og Mænd
96-97 Boheme og familie
97-98 Henriette i badet
98-99 Indenfor Murene
00-01 Mor(d)skab
03-04 Svigermord
05-06 Den ituslåede krukke
08-09 Henrik og Pernille
11-12 Den nøgne sandhed
18-19 Flammedanserindeninstruktørassistent




Instruktør
Katja Tønnesen

13-14 Orla Frøsnapper
14-15 Karlsson på taget
16-17 Et eventyrligt måltid
18-19 Flammedanserinden




Instruktørassistent
Jonna Elkjær



88-89 Erasmus Montanus sufflør
89-90 Stamherren sufflør
90-91 Cocktail sufflør
91-92 Min kone spøger sufflør
92-93 En lille tyvetøs sufflør
94-95 Guderne Ler sufflør
95-96 Mus og Mænd sufflør
95-96 Pygmalion sufflør
96-97 Når mørket sænker sig sufflør
97-98 Parasitterne sufflør
98-99 Nøddebo Præstegård sufflør
98-99 Indenfor murene sufflør
99-00 Nøddebo Præstegård sufflør
99-00 Bunbury sufflør

00-01 Nøddebo Præstegård sufflør
00-01 Mor(d)skab sufflør
01-02 Ja mor nej mor sufflør
01-02 Gidslet sufflør
02-03 Hjælp staten betaler sufflør
03-04 Svigermord sufflør
05-06 Den ituslåede krukke sufflør
06-07 En tjener - to herrer sufflør
07-08 Nøddebo Præstegård sufflør
07-08 Når engle elsker sufflør
08-09 Henrik og Pernillesufflør
09-10 Tak så er det nok for i aften sufflør
10-11 Musefælden sufflør
11-12 Den nøgne sandhed sufflør
12-13 Høfebersufflør
14-15 Den spanske fluesufflør
15-16 Cocktail sufflør
16-17 Stamherrensufflør
18-19 Flammedanserindensufflør




Sufflør



Bag scenen
Kulisser Kostumer Teknik Regi
Alice Gravesen
Leo Gravesen
Allan Schmidt
Aase Harlev
Ida Kristensen
Stig Kristensen
Judith Olesen
Jørgen Olesen
Lillian Bak
Tom Bak
Steen Møller Nielsen
Birgit Nielsen
Jørn Pedersen
Knud Sandberg
Jonna Mikkelsen
Susanne Segalt

Susanne Segalt

Forestillingen begynder kl 20.00.
Dørene åbnes 19.30 - for spisende gæster kl 18.30.

Rød skrift betyder Udsolgt
.
Januar Februar Marts April
PREMIERE:
Torsdag 23
Torsdag 6 Onsdag 4 Torsdag 2
Fredag 24 Fredag 7 Torsdag 12 Fredag 3
Onsdag 29 Onsdag 19 Fredag 13
Torsdag 27 Onsdag 18
Fredag 28 Onsdag 25